Czy Apple zarobi na spowalnianiu swoich telefonów?

1
110
fot.Apple.com

Zarabiać pieniądze w dzisiejszych czasach możemy w zasadzie na wszystkim. Wystarczy znaleźć rynkową potrzebę, której nikt jeszcze nie zaspokoił. Zdarza się, że pieniądze można zarobić też na swoich własnych błędach, które później można naprawić odpłatnie kosztem innych osób. Brzmi to dziwnie, ale Apple najwyraźniej nie ma z tym problemu
 
O sprawie spowalnianych iPhone’ów pisałem dla Was jakiś czas temu na swoim blogu. Sytuacja na rynku jednak zmienia się diametralnie z dnia na dzień. Tuż po przeprosinach Apple oraz obiecaniu użytkownikom pewnej „rekompensaty” (jeśli może to tak nazwać) wyczekiwaliśmy na dokładną cenę wymiany baterii smartfonów w polskich serwisach, która miała być propozycją na rozwiązanie problemu klientów, których iPhone’y nie działają prawidłowo przez spowalnianie. W Polsce cena wymiany takiej baterii w modelach iPhone będzie wynosić bagatela 149 zł. Informację tę na twitterowym koncie podała Paulina Żelichowska, która jak sama siebie określa jest „Gadżeciarą na etacie w autoryzowanym serwisie Apple”.

Cena wymiany baterii w poszczególnych iPhone’ach

Do tego momentu wszystko rozumiem bez zarzutów, ale później zaczynają się już robić schody. Po pierwsze to Apple spowalniało telefony stąd cały problem i zamieszanie. Według mnie tutaj naprawdę nie ma znaczenia czym dokładnie kierował się producent. Po drugie, uważam, że ta wymiana baterii powinna być bezpłatna, a nie odpłatna jak wynika z informacji. Zdaje sobie sprawę, że oczywiście do tej konkretnej wymiany powinno dojść tylko wtedy, kiedy serwis stwierdzi, że telefon ma wadę wynikającą z całego medialnego problemu.

Po drugie co z obsługą gwarancyjną, która obejmuje jeszcze niektóre urządzenia? Przypomnę, że według informacji cały program ma dotyczyć poniższych pozycji:
 
iPhone 6,
iPhone 6 Plus,
iPhone 6S,
iPhone 6S Plus,
iPhone 7,
iPhone 7 Plus
iPhone SE.
 
Po trzecie i chyba najważniejsze. Czy naprawdę wyprodukowanie akumulatora kosztuje 149 zł (w stanach cena wynosi 29 dolarów / obniżka z 79). Jak dla mnie wnioski w całej sprawie dotyczącej spowalniania telefonów przez Apple nasuwają się same. Choćby nie wiem jak rewelacyjny system posiadał Apple, nie mogę się zgodzić z taką polityką w stronę klienta, która jak widzicie powyżej jest jaka jest. A co Wy myślicie o tym wszystkim, kiedy słyszycie o 149 zł za baterię?
 
Źródło: @zelichofska

  • Ciekawe, że cena na baterię do wszystkich modeli jest taka sama. Przecież te stosowane w nowszych urządzeniach na pewno różnią się od tych, które znalazły się w iPhone 6.